On-Line Ziyaretçi:1

 • Ahşap Dış Cephe Kaplama

  photos/1-1.jpg

  Doğal görünümü nedeniyle evinize veya iş yerinize doğal bir görüntü vermektedir. Hava bariyeri sayesinde sistem yüzeyinde yoğuşma meydana gelmediğinden ötürü nefes alır.

  ahsapcephe
 • Ahşap Dış Cephe Kaplama

  photos/2-2.jpg

  Doğal görünümü nedeniyle evinize veya iş yerinize doğal bir görüntü vermektedir. Hava bariyeri sayesinde sistem yüzeyinde yoğuşma meydana gelmediğinden ötürü nefes alır.

  ahsapcephe
 • Ahşap Dış Cephe Kaplama

  photos/3-3.jpg

  Doğal görünümü nedeniyle evinize veya iş yerinize doğal bir görüntü vermektedir. Hava bariyeri sayesinde sistem yüzeyinde yoğuşma meydana gelmediğinden ötürü nefes alır.

  ahsapcephe
 • Kamelya

  photos/4-4.jpg

  Kamelya ve pergule ihtiyaçlarınızda,tamamen kendi üretimimiz olan ürünlerle,uzun ömürlü,hesaplı ve tam istediğiniz gibi bir sonuç alacağınızı garanti ediyoruz.Dış mekanda ahşabın ömrünü 10 kat arttıran emprenyeli ağaçlar kullanılmaktadır.

  ahsapcephe
 • Pergule

  photos/5-5.jpg

  Pergule kamelya ve ihtiyaçlarınızda,tamamen kendi üretimimiz olan ürünlerle,uzun ömürlü,hesaplı ve tam istediğiniz gibi bir sonuç alacağınızı garanti ediyoruz.Dış mekanda ahşabın ömrünü 10 kat arttıran emprenyeli ağaçlar kullanılmaktadır.

  ahsapcephe
 • Ahşap Deck

  photos/6-6.jpg

  Decking, havuz etrafı, bahçe gibi ıslak zemin üzerine uygulanan dış hava şartlarına dayanıklı ahşap malzemedir.

  ahsapcephe
 • Bahçe Çitleri

  photos/7-7.jpg

  Bhçenizin doğal güzelliğine uygun,dayanıklı,estetik çitlerin hem imalatı hem montajı;istediğiniz desende üretilir montajı yapılır.

  ahsapcephe
 • Ahşap Kapı

  photos/8-8.jpg

  Ahşap bahçe kapıları, istenilen ebatlarda üretilmektedir. Ev,bahçe ve restaurant gibi hava koşullarına maruz kalan alanlarda özel bir görünüm sağlar. Kurtlanmaya,böceklenmeye,çürümeye,su ve hava koşullarına dayanıklı iroko veya tek gibi doğal ahşaptan üretilir.

  ahsapcephe
 • Plywood

  photos/9-9.jpg

  Plywood, yoğun olarak inşaat sektöründe kullanilan bir orman ürünüdür. Suya dayanıklılığı ve yüksek mukavemeti bu sektör için önemlidir. Özellikle beton kalıplarının hazırlanmasında kullanılır. Brüt kalıp olarakta nitelendirilen sıvasız kalıp sistemleri icin çok uygun bir malzemedir.

  ahsapcephe


Neden Ahşap

Malzeme boyutlari ve özelliklerinin belirlenmesi Malzemenin seçilmesi ve tedarik edilmesi için öncelikle ihtiyacin belirlenmesi gerekir. Restorasyon yapilarinda, projelerde görünüs üzerinden veya varsa cephe detayi üzerinden yapilacak ölçüm ile yali binisinin genisligini tespit etmek gerekir. Genislik tespit edildigi takdirde ikinci adim olarak malzeme kalinligi belirlenir.

Öz ahsap 'ta malzeme kalinligi standart olarak 2.1 cm olarak uygulanmaktadir. Elinizdeki projede 1/20 – 1/10 sistem detaylari varsa bu çizimler size daha iyi bilgi verecegi gibi uygulama ve görünüs üzerindeki detaylar hakkinda da daha fazla bilgi edinmezi saglar. Yapinizin mimari projesi bilgisayar ile çizilmisse birkaç çizgi arasindaki genisligi ölçmeniz dogru bir ölçüye sahip olmaniza yetecektir. Fakat çizim el ile yapilmissa ikinci bir dogrulama gerekecektir. Böyle bir durumda, çizgiler arasinda bosluk sayisi asagidan yukariya dogru sayilir, bulunan adet yapinin yüksekligine bölünür ve yali binisinin genisligi bulunur.

Sira malzeme seçimine geldiginde dis cephede kullanilabilecek agaçlar arasindan ayrilan bütçeye göre bir seçim yapmak gerekmektedir. Sari çam, lareks, meranti, iroko, sapelli, mese, teak vb. agaç türleri dis kullanim için uygundur. Ülkemizde genellikle çam, lareks ve iroko kullanimi çok yaygindir. Sariçam ithal ve yerli olmak üzere piyasadan temin edilebilmektedir.

Ithal çamlarda uzun boy kereste bulmak kolayken yerli üretimde tedariki daha zordur. Reçine çam agacinin ömrünü uzatan bir faktörken sicak ve çok günes alan yerlerde zamanla kusmalar yapabilmektedir. Bu yüzden akan yerlerin kazinmasi ve yeniden boyanmasi gerekmektedir. Egzotik agaçlar daha sert ve uzun ömürlüdür fakat maliyet orani yüksek ve islenmesi zordur. Agaç seçiminde dikkat edilmesi gereken diger özellikler nem orani, çürümeye karsi alinan kimyasal önlemler ve bölgesel neme uyum saglamasi açisindan malzemenin uygulanmadan önce bekletilmesidir. Dis ortam kosullarina karsi dayanikliligi ile bilinen tropikal bir agaç olan iroko suya, neme ve her türlü iklim kosullarina karsi dayanikli olmasi sebebi ile öncelikli tercih ettigimiz siki dokulu ve yagli bir agaç türüdür. Iroko, yasayan bir agaçtir, bu nedenle korunmalidir. Sezon basinda bakim yaglari sürüldügünde uzun yillar orjinal renklerini korurlar.

Aksi takdirde kalitesi degismeyen ürünler zaman içinde grimsi renk alir. Bu, agaci yipratmaz, sadece rengini degistirir. Iroko bakimi için Teak veya Iroko yagi , dogal yaglarin bir karisimi olarak hazirlanmistir. Mumlu yapisi sayesinde yarattigi yüzey ile su geçirmezlik katsayisini yükseltmek suretiyle ahsabin suya karsi korunmasini saglarken ömrünü uzatir. Islendikten sonra stabilitesi çok iyidir. Çarpilma ve sekil bozuklugu yasanmaz. Agaç islendikten sonra sarimsi bir renkte olup oksijen ile temasa geçtiginde 1 ay içerisinde kahve ve çikolata rengi arasi bir renge dönüsür ve bu renk tüm ürün yüzeyinde ayni tonda olur. Iroko dogal çürümeye, kabuk alti böcek ve hastaliklara karsi yüksek dirençlidir. Kolay kuruyan, çürümeyen, suya ve rutubete karsi dayanikliligi sebebiyle özellikle tercih edilen bir agaç türüdür.

IROKO Bakimi Genel Bilgi:

Periyodik bakimi yapilmamis yüzey altina inmis grilesmeler için atölye bakimi ve zimparalama yapilmali, ardindan yaglanmalidir.

Uygulama için yassi bir firça ile temiz ve kuru bir bez yeterlidir. Ilk önce ilk kat yag firça ile yüzeye sürülür. Yaklasik 1-2 dakika sonra firça ile sürülen yagin üzerinden temiz bez ile tekrar geçmekte fayda vardi. Bu sekilde yagin yüzeye esit oranda yayilmasi, dolayisiyla esit oranda emilmesi saglanir.

Bu islem sirasinda sürülen katin çok kalin olmamasina özen gösterilmesinde fayda vardir. Ikinci kati uygulamak için 1 gün beklenir. Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Zorlu hava kosullarina mazruz kalan yerlerde ikinci kat sürülmesi önemle tavisye edilir. Ortalama 20' C isida ve yeterli hava akimi bulunan ortamlarda yag 4 saat içinde dokunma kuruluguna ulasir. 2. katin uygulanabilmesi için en az 16 saat beklenmelidir. Iroko nun bakimi maruz kaldigi sarlara göre 1 ila 2 yilda bir yapilmalidir.

Kullanilacak agaçlardaki nem orani maksimum %12 ± 3 mertebelerinde olmalidir. Elektronik nem ölçeler ile agacin birkaç noktasindan ölçüm yapilarak ortalamasi alinmali, kullanima uygun olup olmadigina karar verilmelidir. Agacin nemi yüksekse ya dogal olarak kurumaya birakilmali ya da firinlanmalidir. Nem degeri yüksek agaç kullanmak çatlama, montaj sonrasi çalisma ve boya kabarmalari vb. birçok probleme neden olabilir.

Kullanmak için karar verdiginiz agaç çam veya lareks ise kesinlikle emprenye isleminden geçirilmelidir. Böylece malzemenin kurtlanma ve çürümeye karsi olan direnci yükseltilmis olur. Bu islem daldirma veya vakumlu olmak üzere iki tipte yapilabilir.

Alternatif malzemeler

Ahsappen Siding Dogru ahsap dis cephe kaplamasinin sorunsuz ve kolay uygulanabilir bir ürün oldugunu müsterilere sunmak istedik. Bu öyle bir ürün olmaliydi ki malzeme tamami ile dogal olmali, kolay uygulanmali, istenilen genisliklerde üretilebilmeli ve masif agaçta yasanan problemleri en aza indirmeliydi. Malzeme iki seri halinde üretilmektedir.

Lamine edilmis ladin agaci katmanlarindan olusan ilk seri, daha çok rustik – antik bir görünüm elde etmek isteyen kullanilicilara yönelik olarak tasarlanmistir. Budakli görünümü ve hareleri ile zengin bir görüntüye sahiptir. Hus agaci katmanlarindan olusan ikinci seri ise daha modern ve sik bir görünüm arayan kullanicilara yöneliktir. Hareli yapidaki bu seride budak görünümü yoktur. Iki seri de istenilen genislikte üretilebilmekte ve sudan etkilenmemektedir.

Tamami ile dogal olan bu ürün özellikle de genis masif yali binilerine oranla çok daha ekonomik ve sorunsuzdur. Alternatif malzemelere ek olarak piyasada birkaç ithal malzeme bulunmaktadir. Bu malzemeler standart genisliklerde üretildiklerinden özel ölçülerdeki isler için bir çözüm getirmemektedir.

Farkli kaplama detaylari Ahsap yali binisi uygulamasi için üretilmis bir çok kesit detayi bulunmaktadir. Bu sistemler geçme ve üst üste binme olmak üzere iki ana grupta toplanmaktadir. Projenizin detay çizimleri de özel bir detay belirtilmis ise bu detaya uyulmali, eger böyle bir zorumluluk yok ise geçme sistemler montaj kolayligi nedeni ile tercih edilmelidir.

Uygulama ile ilgili bilgiler ve dikkat edilmesi gereken noktalar Uygulamaya geçilmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satin alinan malzemenin insaat mahalinde bekletilmesi, dinlendirilmesidir. Böylece malzeme ortam sicakligi iklim kosullari ve nemine uyum saglayacak, montaji yapildiktan sonra ani nem kaybi veya kazanimi ile olusabilecek çatlamalar ve kabarmalar minimize edilecektir.

Restorasyon yapilarinda genellikle karkas üstü döseme sistemi kullanilmaktadir. Bu sistemde öncelikle karkas malzemesi monte edilir. Karkas malzemesinin kalinligi arada kullanilacak yalitim malzemesinin kalinligina göre belirlenir. 2 cm’lik yalitim için 3 cm’lik çita , 3 cm’lik yalitim için 4 cm’lik çita derinligi gerekmektedir. Çitalarin genislikleri genelde 5 cm olarak yapilir. Karkas malzemesi genelde çam veya lareks agacindan yapildigi için yali binisi gibi emprenye edilmesi gerekmektedir.

Projeye uygun olarak belirlenen çitalar matkap yardimi ile delinen deliklerle vida yardimi ile cepheye ankre edilir. Cephe sistemlerinde galveniz kapli veya pirinç vida kullanimina dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde zamanla paslanan çiviler özellikle de dis görüntüde bozulmalara neden olacaktir. Galveniz kapli çivi kullanilacak ise üzerindeki kaplamaya zarar vermeyecek sekilde monte edilmelidir.

Dösenecek olan karkas araliklari cephe kaplamasinin genisligine göre belirlenmelidir. Bu genislik 40 cm ile 60 cm arasinda degisiklik gösterebilir. Cephe kaplamasinin genisligi arttikça dikmeler arasindaki genislik mümkün oldugunca küçültülmelidir. Bu araliklar belirlenirken kullanilacak olan izolasyon malzemesinden verilecek fire de göz önünde bulundurulmalidir. Izolasyon malzemesinin genisligi genelde 120 cm oldugundan, eger mümkünse karkas dikmeleri arasindaki deger 60 cm olarak belirlenmelidir.

Böylece izolasyon malzemesinden fire verilmeden montaj islemi gerçeklestirilebilir. Cephede pencereler ve aydinliklar bulunmasi halinde bu açikliklarin solundan ve sagindan birer dikme geçecek sekilde karkas dösenmelidir. Kullanilacak yalitim levhasi özel yapistirma harci ile veya en az 5 noktadan plastik pullu ankraj vidalari ile sabitlenmelidir. Buhar kesici membran kullanilacak ise membran üzerine kaplanmalidir.

Aksi takdirde cephe yali binisi montaj islemine hazir hale gelmistir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ne olursa olsun kullanilacak izolasyon malzemelerinin ahsap karkas sisteminden en az 5 mm asagida bitecek sekilde monte edilmesidir. Böylece ahsap yali binisi ile izolasyon malzemesi arasinda bir hava sirkülasyon boslugu kalacak bu da ahsap yali kaplamasinin uzun yillar sorunsuz kullanima olanak taniyacaktir. Ayrica arada kalan hava boslugunun da izolasyon görevi görecegi unutulmamalidir.

Geçme bir yali binisi sistemi kullaniyorsaniz döseme asagidan yukariya dogru yapilmalidir. Bu montajinizi daha hizli ve saglikli bir biçimde yapmaniza yardimci olacaktir. Sistem bindirme olarak seçilmis ise yukaridan asagiya montaj yapilabilir. Geçme sistemlerde dikkat edilmesi gereken bir noktada disi, erkek geçmelerin konumlaridir.

Yukaridan asagiya dogru dösenen bu sistemlerde erkek olan taraf her zaman üste gelecek sekilde dösenmelidir. Aksi takdirde yagmur esnasindan yüzeyden süzülen su geçme yerlerinden arka tarafa sizacak ve ahsabin sismesine veya rutubetli bir ortam yaratacagi için daha çabuk çürümesine neden olacaktir.

Cephede estetik bir görüntü saglamak için montaj sirasinda kullanilacak çivilerin bir hizada yukari kadar gitmesine özen göstermek gerekir. Bu çiviler daha sonra macun ile doldurulup üzeri boyanarak cephede güzel bir görüntü elde edilmesi saglanacaktir. Ancak unutulmamalidir ki günes isigi cepheye vurdugunda, macunlanan çivi yerleri belli olacak, malzemenin budakli kisimlari kapatici boyalarda bile koyu izler seklinde görünecektir.

Son safha olarak boyama islemi gerçeklestirilir. Malzemenin montaj isleminden önce bir astar ve bir son kat boyasinin atilmis olmasi bu islemi kolaylastiracak, cephenin son kat boya ile bir kat daha boyama islemine tabi tutulmasi yeterli olacaktir. Her durumda en az 3 kat boya uygulamasi yapmak gerektigi unutulmamalidir. Özellikle astar ve birinci son kat boyada yüzeyin hafif sekilde zimparalanmasi yüzey görünüm kalitesinin daha iyi olmasini saglayacaktir.

Boya seçimi yapilirken alinacak malzemenin dis cepheye uyumlu olmasi ve uzun süre bakim gerektirmemesi göz önünde bulundurulmalidir. Özellikle de kapatici boyalarda su bazli ürünler tercih edilmelidir. Böylece ahsabin dogal yapisina hiçbir zarar verilmeden korumak mümkün olacaktir. Seçilecek rengin de önemi oldugu bilinmeli, koyu renklerde cephenin daha çok isi çekecegi bu yüzden reçine kusmasi ve çatlamalarin açik renklere nazaran daha çok olacagi göz önünde bulundurulmalidir. Açik renklerde ise zamanla toz ve yagmur nedeni ile kirlenmeler görülecegi göz ardi edilmemelidir.

Bütün bu bilgiler isiginda uygulama yapmadan önce teknik destek verebilecek bir firma ile irtibata geçmenizin daha sonra yasanabilecek sorunlardan sizi uzak tutacagini hatirlatmak isterim.

Yapinizda kullanacaginiz malzemelerin mümkün oldugunca dogal olmasinin sizin sagliginiz açisindan çok büyük önem tasidigini, bu yüzden fiyat, performans ve saglik dengesine çok önem vermeniz gerektigini bilmenizi isterim.